Eaton XTAE009B01T5E020
SKU: CS4997989MPN: XTAE009B01T5E020Alternate Part #: 3-2589-323AUPC/EAN: 786685418704
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,T5,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,24 V 50/60 Hz,1NC,B frame,45 mm,4-20 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-20 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997989 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B01T5E020 |
| Alternate Part # | 3-2589-323A |
| UPC/EAN | 786685418704 |


