Eaton XTAE009B01T5E005
SKU: CS4997988MPN: XTAE009B01T5E005Alternate Part #: 3-2589-321AUPC/EAN: 786685418681
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,T5,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,24 V 50/60 Hz,1NC,B frame,45 mm,1-5 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997988 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B01T5E005 |
| Alternate Part # | 3-2589-321A |
| UPC/EAN | 786685418681 |


