Eaton XTAE009B01B3E005
SKU: CS4997830MPN: XTAE009B01B3E005Alternate Part #: 3-2235-873AUPC/EAN: 786685030234
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997830 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B01B3E005 |
| Alternate Part # | 3-2235-873A |
| UPC/EAN | 786685030234 |

