Eaton V48M57T1516
SKU: CS4995684MPN: V48M57T1516Alternate Part #: V15DA066UPC/EAN: 786680221071
Eaton General purpose ventilated transformer




$3,392.29
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Fungus proof, AL windings, DOE 2016, NEMA 2, FR939, 15 kVA, flr/wall mnt upright only, 3-phase, PV: 480V delta, SV: 575V, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 15 kVA, WS57, E0299L
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR939 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 575 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated dry-type transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-575 Vac |
| Voltage Rating Uom | CEL |
| Weathershield | WS57 |
| Wiring Connection | E0299L |
Specifications
| SKU | CS4995684 |
|---|---|
| MPN | V48M57T1516 |
| Alternate Part # | V15DA066 |
| UPC/EAN | 786680221071 |

