Eaton V48M24T1516
SKU: CS4994903MPN: V48M24T1516Alternate Part #: V15DA049UPC/EAN: 786680200540
Eaton General purpose ventilated transformer

Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Fungus proof, AL windings, DOE 2016, NEMA 2, FR939, 15 kVA, Floor/wall mnt upright only, 3-phase, PV: 480V delta, SV: 240V delta, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 15 kVA, WS57
Attributes
| Brochure | 3/b/5/e/3b5ee8be89e54c3ae4a034362608fb79e7306699_4994903_brochure.pdf |
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR939 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 240 V delta |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated dry-type transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-240 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Weathershield | WS57 |
| Wiring Connection | 281B |
Specifications
| SKU | CS4994903 |
|---|---|
| MPN | V48M24T1516 |
| Alternate Part # | V15DA049 |
| UPC/EAN | 786680200540 |

