Eaton V48M28B3316QCU
SKU: CS4994994MPN: V48M28B3316QCUUPC/EAN: 786680229541
Eaton General purpose ventilated transformer




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer 300 kVA DOE 2016 Efficient General Purpose Ventd Transformer 480V Delta, 208Y/120,80C rise, Cu Q
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | GPE |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 300 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | +2 at 2.5% FCAN, -4 at 2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 300 kVA |
| Weathershield | RH6 |
Specifications
| SKU | CS4994994 |
|---|---|
| MPN | V48M28B3316QCU |
| UPC/EAN | 786680229541 |

