Eaton N48M28T3316QLS55
SKU: CS4903673MPN: N48M28T3316QLS55Alternate Part #: N48M28T3316QM01UPC/EAN: 786680229602
Eaton General purpose ventilated transformer

$47,213.29
UnitAvailable on backorder
Product Details
300 kVA K-13 DOE 2016 Efficient General Purpose Ventd Transformer 480V Delta, 208Y/120,150C rise, Al 55 dB sound, shielded Q
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | GPE |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 300 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | 55 dB |
| Special Features | 55 dB Sound, K13 |
| Tap Size | +2 at 2.5% FCAN, -4 at 2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 300 kVA |
| Weathershield | RH6 |
Specifications
| SKU | CS4903673 |
|---|---|
| MPN | N48M28T3316QLS55 |
| Alternate Part # | N48M28T3316QM01 |
| UPC/EAN | 786680229602 |

