Eaton V48G28F1516
SKU: CS4994820MPN: V48G28F1516Alternate Part #: V15DA047UPC/EAN: 786680221002
Eaton General purpose ventilated transformer




$3,981.71
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR939, 60 Hz, 15 kVA, Three-phase, 480 Delta V, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, 2 at - 5%, 15 kVA, 480 Vac-208Y/120 Vac, WS57, 278A, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR939 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at -5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated type DT-3 transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | CEL |
| Weathershield | WS57 |
| Wiring Connection | 278A |
Specifications
| SKU | CS4994820 |
|---|---|
| MPN | V48G28F1516 |
| Alternate Part # | V15DA047 |
| UPC/EAN | 786680221002 |

