Eaton V44M28T1516
SKU: CS4994708MPN: V44M28T1516Alternate Part #: V15DA032UPC/EAN: 786680200328
Eaton General purpose ventilated transformer

Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR939, 60 Hz, 15 kVA, Floor or wall, upright only , Three-phase, 440 Delta V, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, 15 kVA, 440 Vac-208Y/120 Vac, WS57, DOE 2016
Attributes
| Brochure | f/0/4/2/f0428979d6b1df0e2163a2d7a12e43a75bcf5c4f_4994708_brochure.pdf |
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR939 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 440 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated type DT-3 transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Voltage Rating | 440 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Weathershield | WS57 |
Specifications
| SKU | CS4994708 |
|---|---|
| MPN | V44M28T1516 |
| Alternate Part # | V15DA032 |
| UPC/EAN | 786680200328 |

