Eaton V48D28T5516Q
SKU: CS4994800MPN: V48D28T5516QUPC/EAN: 786680229565
Eaton General purpose ventilated transformer




$51,992.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
500 kVA DOE 2016 Efficient General Purpose Ventd Transformer 480V Delta, SV 208Y/120,150C rise, Al Q
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | GPD |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 500 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | +2 at 2.5% FCAN, -2 at 2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 500 kVA |
| Weathershield | RH6 |
Specifications
| SKU | CS4994800 |
|---|---|
| MPN | V48D28T5516Q |
| UPC/EAN | 786680229565 |

