Eaton V24E28T5516Q
SKU: CS4994477MPN: V24E28T5516QUPC/EAN: 786680326882
Eaton General purpose ventilated transformer




$56,614.65
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, 500 kVA DOE 2016 Efficient General Purpose Ventd Transformer, 240V Delta, SV 208Y/120,150C rise, Al Q
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | Indoor |
| Frame | Case E |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 500 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 240 V delta |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 1 at 5% FCAN, 1 at 5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy Efficient Transformer |
| Volt Ampere Rating | 500 kVA |
| Weathershield | RH6 |
Specifications
| SKU | CS4994477 |
|---|---|
| MPN | V24E28T5516Q |
| UPC/EAN | 786680326882 |
