Eaton UGRS10101CKCCH
SKU: CS4993738MPN: UGRS10101CKCCHUPC/EAN: 782116036424
Eaton meter socket







$140.78
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton meter socket, 1-pos resi service, 125A, Over/under, 3-5/16 inch hub cover plate, #8-2/0 AWG, 5-jaw, 1-ph, #8-2/0 AWG, Gnd conn (#14-#2 Cu), Triplex, 3-wire, Ringless, Gnded 5th terminal (9 o’clock position), 600 Vac
Attributes
| Amperage Rating | 125A |
| Feed Type | Top/bottom |
| Hub Type | 3-5/16 in hub opening plate |
| Line | #8-2/0 AWG |
| Load | #8-2/0 AWG |
| Number Of Jaws | Five-jaw |
| Number Of Sockets | 1.0000 |
| Number Of Wires | Three-wire |
| Phase | Single-phase |
| Security | Ringless |
| Terminals | Grounded fifth terminal (9 o’clock position) |
| Type | Single-position residential service |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4993738 |
|---|---|
| MPN | UGRS10101CKCCH |
| UPC/EAN | 782116036424 |




