Eaton T57M44S9916
SKU: CS4992627MPN: T57M44S9916Alternate Part #: T99E028UPC/EAN: 786680209666
Eaton General purpose ventilated transformer

$10,427.32
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 575V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, 150°C rise, 100 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 821 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 575 V |
| Secondary Voltage | 440 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 100 kVA |
| Weathershield | WS13 |
Specifications
| SKU | CS4992627 |
|---|---|
| MPN | T57M44S9916 |
| Alternate Part # | T99E028 |
| UPC/EAN | 786680209666 |


