Eaton T48M11S9916CU
SKU: CS4992522MPN: T48M11S9916CUAlternate Part #: T99DC033UPC/EAN: 786680210426
Eaton General purpose ventilated transformer

$14,876.31
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 150°C rise, 100 kVA, 16, Copper windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 821 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry type distribution ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 100 kVA |
| Weathershield | WS13 |
| Wiring Connection | 262F |
Specifications
| SKU | CS4992522 |
|---|---|
| MPN | T48M11S9916CU |
| Alternate Part # | T99DC033 |
| UPC/EAN | 786680210426 |


