Eaton T48R11E10CU
SKU: CS4992575MPN: T48R11E10CUAlternate Part #: T10421UPC/EAN: 786680063763
Eaton General purpose ventilated transformer







$7,963.26
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 480V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN, SV: 120/240V, 150°C, 10 kVA, Cu windings , Elec. Shield, Frame: 815, uses WS15
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 10 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Weathershield | WS15 |
Specifications
| SKU | CS4992575 |
|---|---|
| MPN | T48R11E10CU |
| Alternate Part # | T10421 |
| UPC/EAN | 786680063763 |
