Eaton T29R11E10
SKU: CS4992336MPN: T29R11E10Alternate Part #: T10412UPC/EAN: 786680057922
Eaton General purpose ventilated transformer







$6,110.08
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 208V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN, SV: 120/240V, 150°C, 10 kVA, Al windings, Elec. Shield, Frame: 815, uses WS15
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 10 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Weathershield | WS15 |
Specifications
| SKU | CS4992336 |
|---|---|
| MPN | T29R11E10 |
| Alternate Part # | T10412 |
| UPC/EAN | 786680057922 |
