Eaton T48N11B4516CU
SKU: CS4992564MPN: T48N11B4516CUAlternate Part #: T45E030UPC/EAN: 786680208836
Eaton General purpose ventilated transformer

$11,015.92
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 480V, Taps: None, SV 120/240V, 80°C rise, 45 kVA, 16, Copper windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 820 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry type distribution, ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 45 kVA |
| Weathershield | WS16 |
| Wiring Connection | 472A |
Specifications
| SKU | CS4992564 |
|---|---|
| MPN | T48N11B4516CU |
| Alternate Part # | T45E030 |
| UPC/EAN | 786680208836 |


