Eaton T29R11B5016CU
SKU: CS4992334MPN: T29R11B5016CUAlternate Part #: T50E033UPC/EAN: 786680210464
Eaton General purpose ventilated transformer

$11,375.03
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 208V, Taps: 1 at +5%/2 at -5%, SV 120/240V, 80°C rise, 50 kVA, 16, Copper windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 820 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 50 kVA |
| Weathershield | WS16 |
Specifications
| SKU | CS4992334 |
|---|---|
| MPN | T29R11B5016CU |
| Alternate Part # | T50E033 |
| UPC/EAN | 786680210464 |

