Eaton T24M27S07
SKU: CS4992178MPN: T24M27S07Alternate Part #: T07445UPC/EAN: 786680112614
Eaton General purpose ventilated transformer

$7,141.56
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Dry type distribution ventilated transformer DS-3 Single-phase 240V 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN 277V 150°C 7.5 kVA Aluminum windings 815 43J WS15 60 Hz
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 7.5 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V |
| Secondary Voltage | 277 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry type distribution ventilated transformer |
| Weathershield | WS15 |
| Wiring Connection | 43J |
Specifications
| SKU | CS4992178 |
|---|---|
| MPN | T24M27S07 |
| Alternate Part # | T07445 |
| UPC/EAN | 786680112614 |

