Eaton T48M11S9916CULS45
SKU: CS4992523MPN: T48M11S9916CULS45Alternate Part #: T99E023UPC/EAN: 786680210457
Eaton General purpose ventilated transformer

$17,376.75
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 150°C rise, 100 kVA, 16, Copper windings, LS45
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 821 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Modification 1 | Low sound 45 dB |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 100 kVA |
| Weathershield | WS13 |
Specifications
| SKU | CS4992523 |
|---|---|
| MPN | T48M11S9916CULS45 |
| Alternate Part # | T99E023 |
| UPC/EAN | 786680210457 |


