Eaton T40N14S25A
SKU: CS4992405MPN: T40N14S25AAlternate Part #: T25216UPC/EAN: 786680313073
Eaton General purpose ventilated transformer







$8,303.99
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: Export Model, Taps: None, SV: 110/220V, 150°C, 25 kVA , Al windings , Frame: 816, uses WS11
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 816 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | Export model |
| Secondary Voltage | 110/220 V |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4992405 |
|---|---|
| MPN | T40N14S25A |
| Alternate Part # | T25216 |
| UPC/EAN | 786680313073 |

