Eaton T29M15S2516
SKU: CS4992303MPN: T29M15S2516Alternate Part #: T25E047UPC/EAN: 786680208379
Eaton General purpose ventilated transformer

$3,944.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 208V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, 150°C rise, 25 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 818 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 115 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 25 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4992303 |
|---|---|
| MPN | T29M15S2516 |
| Alternate Part # | T25E047 |
| UPC/EAN | 786680208379 |


