Eaton T29M11S2516CU
SKU: CS4819942MPN: T29M11S2516CUAlternate Part #: T25E046UPC/EAN: 786680208904
Eaton General purpose ventilated transformer

$5,582.76
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 208V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 150°C rise, 25 kVA, 16, Copper windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 818 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 25 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4819942 |
|---|---|
| MPN | T29M11S2516CU |
| Alternate Part # | T25E046 |
| UPC/EAN | 786680208904 |


