Eaton T29M12S3016
SKU: CS4992300MPN: T29M12S3016Alternate Part #: T30E026UPC/EAN: 786680210273
Eaton General purpose ventilated transformer

$4,352.33
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 208V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120V, 150°C rise, 30 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 818 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry type distribution, ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Weathershield | WS11 |
| Wiring Connection | 56V |
Specifications
| SKU | CS4992300 |
|---|---|
| MPN | T29M12S3016 |
| Alternate Part # | T30E026 |
| UPC/EAN | 786680210273 |


