Eaton T18P14S3016CU
SKU: CS4991816MPN: T18P14S3016CUAlternate Part #: T30E014UPC/EAN: 786680212246
Eaton General purpose ventilated transformer

$7,554.53
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 208 x 416V, Taps: 1 at +5%/2 at -5% x 2 at +2.5%/4 at -2.5%, SV 110/220V, 150°C rise, 30 kVA, 16, Copper windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 818 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 x 416 V |
| Secondary Voltage | 110/220 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN x 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4991816 |
|---|---|
| MPN | T18P14S3016CU |
| Alternate Part # | T30E014 |
| UPC/EAN | 786680212246 |

