Eaton S54N11S05
SKU: CS4989364MPN: S54N11S05Alternate Part #: S05206UPC/EAN: 786680031588
Eaton General purpose encapsulated transformer






$3,449.86
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, aluminum, NEMA 3R, 177, 60 Hz, single-phase, 120 V, 208 V, 240 V, 277 V, 120/240 V, NONE, 115 °C rise, 5 KVA, indoor-outdoor, 566B
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 177 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 120 V, 208 V, 240 V, 277 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 5 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 566B |
Specifications
| SKU | CS4989364 |
|---|---|
| MPN | S54N11S05 |
| Alternate Part # | S05206 |
| UPC/EAN | 786680031588 |


