Eaton S54N11S07
SKU: CS4989365MPN: S54N11S07Alternate Part #: S07124UPC/EAN: 786680031595
Eaton General purpose encapsulated transformer






$4,580.22
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, aluminum, NEMA 3R, 178, 60 Hz, single-phase, 120 V, 208 V, 240 V, 277 V, 120/240 V, NONE, 115 °C rise, 7.5 KVA, indoor-outdoor, 921A
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 178 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 120 V, 208 V, 240 V, 277 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 7.5 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 921A |
Specifications
| SKU | CS4989365 |
|---|---|
| MPN | S54N11S07 |
| Alternate Part # | S07124 |
| UPC/EAN | 786680031595 |

