Eaton S48M11E37CULS47
SKU: CS4989271MPN: S48M11E37CULS47Alternate Part #: S37506UPC/EAN: 786680088124
Eaton General purpose encapsulated transformer







$25,473.36
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, copper, NEMA 3R, 300A, 60 Hz, low sound 47 dB, single-phase, 480 V, 120/240 V, 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 37.5 KVA, indoor-outdoor, 224A
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 300A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Modification 1 | Low sound 47 dB |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 37.5 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 224A |
Specifications
| SKU | CS4989271 |
|---|---|
| MPN | S48M11E37CULS47 |
| Alternate Part # | S37506 |
| UPC/EAN | 786680088124 |




