Eaton S40N14S16N
SKU: CS4989158MPN: S40N14S16NAlternate Part #: S16046UPC/EAN: 786680109379
Eaton General purpose encapsulated transformer






$2,338.21
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, aluminum, NEMA 3R, 67, 60 Hz, single-phase, 190 V, 200 V, 208 V, 220 V, 380 V, 400 V, 416 V, 440 V, 110/220 V, NONE, 115 °C rise, 1.5 KVA, indoor-outdoor, 538A
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 67 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 190 V, 200 V, 208 V, 220 V, 380 V, 400 V, 416 V, 440 V |
| Secondary Voltage | 110/220 V |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 1.5 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 538A |
Specifications
| SKU | CS4989158 |
|---|---|
| MPN | S40N14S16N |
| Alternate Part # | S16046 |
| UPC/EAN | 786680109379 |



