Eaton S40N14S16CE
SKU: CS4989157MPN: S40N14S16CEAlternate Part #: S16900UPC/EAN: 786680020278
Eaton General purpose encapsulated transformer






$2,620.14
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, aluminum, NEMA 3R, 176, 60 Hz, single-phase, 190 V, 200 V, 208 V, 220 V, 380 V, 400 V, 416 V, 440 V, 110/220 V, NONE, 115 °C rise, 1.5 KVA, indoor-outdoor, 538A
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 176 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 190 V, 200 V, 208 V, 220 V, 380 V, 400 V, 416 V, 440 V |
| Secondary Voltage | 110/220 V |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 1.5 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 538A |
Specifications
| SKU | CS4989157 |
|---|---|
| MPN | S40N14S16CE |
| Alternate Part # | S16900 |
| UPC/EAN | 786680020278 |



