Eaton S20N11S03CUSRLS42
SKU: CS4988722MPN: S20N11S03CUSRLS42Alternate Part #: S03205SRUPC/EAN: 786680112256
Eaton General purpose encapsulated transformer

$6,393.33
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, copper, 176, 60 Hz, single-phase, 240 V, 480 V, 120/240 V, None, 115 °C rise, 3 KVA, indoor-outdoor, 3A
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EP |
| Frame | 176 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-purpose encapsulated transformer |
| Volt Ampere Rating | 3 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 3A |
Specifications
| SKU | CS4988722 |
|---|---|
| MPN | S20N11S03CUSRLS42 |
| Alternate Part # | S03205SR |
| UPC/EAN | 786680112256 |




