Eaton S20N11S02CUSS
SKU: CS4988717MPN: S20N11S02CUSSAlternate Part #: S02102UPC/EAN: 786680060601
Eaton General purpose encapsulated transformer






$2,457.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, copper, NEMA 3R, 68, 60 Hz, single-phase, 240 V, 480 V, 120/240 V, NONE, 115 °C rise, 2 KVA, indoor-outdoor, 3A
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 68 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 2 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 3A |
Specifications
| SKU | CS4988717 |
|---|---|
| MPN | S20N11S02CUSS |
| Alternate Part # | S02102 |
| UPC/EAN | 786680060601 |




