Eaton S20L11S07CULS42
SKU: CS4988597MPN: S20L11S07CULS42Alternate Part #: S07146UPC/EAN: 786680083174
Eaton General purpose encapsulated transformer






$5,544.13
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, copper, NEMA 3R, 178, 60 Hz, low sound 42 dB, single-phase, 240 V, 480 V, 120/240 V, 2 at -5% FCBN X 4 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 7.5 KVA, indoor-outdoor, 23A
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 178 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Modification 1 | Low sound 42 dB |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN x 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 7.5 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 23A |
Specifications
| SKU | CS4988597 |
|---|---|
| MPN | S20L11S07CULS42 |
| Alternate Part # | S07146 |
| UPC/EAN | 786680083174 |


