Eaton RS4-12-Q6
SKU: CS4978741MPN: RS4-12-Q6UPC/EAN: 786685884769
Eaton RS-Titan non-contact door interlock safety switch

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton RS-Titan non-contact door interlock safety switch, Magnetic Reed Switch, 1 Normally Open and 2 Normally Closed, 300 mA at 24 Vdc, 6 Pin Dual Key Micro Connector, \< 10% accuracy, 3 In. ( .08m ), 2NC-1NO, 300 mA max DC
Attributes
| Accuracy | < 10% |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6-pin dual key micro connector |
| Contact Configuration | 1 NO-2 NC |
| Contact Rating | 300 mA at 24 Vdc |
| Enclosure Material | Polyamide |
| Environmental Rating | IP67, IP69K |
| Maximum Dc Current | 300 mA |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 14 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Switch Type | Magnetic reed switch |
| Type | Mechanical Limit Switches |
Specifications
| SKU | CS4978741 |
|---|---|
| MPN | RS4-12-Q6 |
| UPC/EAN | 786685884769 |



