Eaton RGC316T52WP44
SKU: CS4977765MPN: RGC316T52WP44UPC/EAN: 786679272589
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker, RG-frame, RG, Complete breaker, OPTIM 550, Electronic LSI trip, 250A trip rating, Three-pole, 1600A, 600 Vac, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50/60 Hz, 225A
Attributes
| Amperage Rating | 1600 A |
| Circuit Breaker Type | RG |
| Frame | RG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac 100 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Permanent Current | 225A |
| Rating Plug | 1600A fixed |
| Series | Series G |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Type | Digitrip 510 |
| Voltage Rating | 600 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4977765 |
|---|---|
| MPN | RGC316T52WP44 |
| UPC/EAN | 786679272589 |

