Eaton RGC316T86WP44
SKU: CS4977774MPN: RGC316T86WP44Alternate Part #: 1485D29G41UPC/EAN: 786679543160
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker, RG-frame, RG, OPTIM 850, Electronic LSIG trip, 250A trip rating, Three-pole, 1600A, 600 Vac, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50/60 Hz, 225A
Attributes
| Amperage Rating | 1600 A |
| Circuit Breaker Type | RG |
| Frame | RG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Permanent Current | 225A |
| Rating Plug | 1600A |
| Series | Series G |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Electronic LSIG |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4977774 |
|---|---|
| MPN | RGC316T86WP44 |
| Alternate Part # | 1485D29G41 |
| UPC/EAN | 786679543160 |

