Eaton QZ20N11E10CU
SKU: CS4977221MPN: QZ20N11E10CUUPC/EAN: 786680234293
Eaton Marine duty encapsulated transformer

Contact us for pricing and availability
Product Details
10 kVA Marine Duty ABS , Class 1 Division 2 Transformer 1PH 240X480-120/240 115C Rise, Copper, Shielded
Attributes
| Area Classification | Hazardous/Classified Locations |
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 10 kVA |
| Kva Rating | 10 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Marine Duty Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 10 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
Specifications
| SKU | CS4977221 |
|---|---|
| MPN | QZ20N11E10CU |
| UPC/EAN | 786680234293 |




