Eaton QS20L11S37CUS64X
SKU: CS4977195MPN: QS20L11S37CUS64XUPC/EAN: 786680234248
Eaton Marine duty encapsulated transformer

Contact us for pricing and availability
Product Details
37.5 kVA Marine Duty ABS Encapsulated Transformer 1PH 240X480-120/240 115C Rise, Copper, 316SS NEMA 4X Enclosure
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 4X 316SS |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 37.5 kVA |
| Kva Rating | 37.50 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Marine Duty Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 37.50 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
Specifications
| SKU | CS4977195 |
|---|---|
| MPN | QS20L11S37CUS64X |
| UPC/EAN | 786680234248 |





