Eaton QPGFEP1020LV
SKU: CS4977102MPN: QPGFEP1020LVUPC/EAN: 782116063840
Eaton Quicklag GFCI circuit breaker

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Quicklag GFCI circuit breaker,Industrial ground fault thermal-magnetic equipment protector,50° C Calibration, Shock Tested,20 A,10 kAIC,Single-pole,120 V,QPGF,Non-Interchangeable,Plug-on,#14-4 AWG,Q17,GFI,5 mA
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Protection | Ground fault circuit interrupter |
| Connection | Plug-on |
| Indicators | GFI |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Main Circuit Breaker | QPGF |
| Mounting Method | Plug-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Protection | 5 mA |
| Quantity | 17.0000 |
| Special Features | 50° C Calibration, Shock Tested |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Industrial ground fault thermal-magnetic equipment protector |
| Voltage Rating | 120 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | #14-4 AWG |
Specifications
| SKU | CS4977102 |
|---|---|
| MPN | QPGFEP1020LV |
| UPC/EAN | 782116063840 |
