Eaton QCR3025H
SKU: CS4976855MPN: QCR3025HAlternate Part #: 7804C60G04UPC/EAN: 782114225660
Eaton QCR thermal magnetic circuit breaker





$172.85
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag Type QCR ½-inch Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker,Industrial circuit breaker,25 A,10 kAIC,Three-pole,240 V,Thermal-magnetic,Cable-in/cable-out,QCR,Fixed
Attributes
| Amperage Rating | 25 A |
| Circuit Breaker Type | QCR |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Rear |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Fixed |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4976855 |
|---|---|
| MPN | QCR3025H |
| Alternate Part # | 7804C60G04 |
| UPC/EAN | 782114225660 |







