Eaton QCR1010
SKU: CS2240239MPN: QCR1010Alternate Part #: 8889C18G14UPC/EAN: 786679052907
Eaton QCR thermal magnetic circuit breaker





$25.51
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag Type QCR ½-inch Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker,Industrial circuit breaker,10 A,10 kAIC,Single-pole,120/240 V,Thermal-magnetic,Cable-in/cable-out,QCR,Non-interchangeable
Attributes
| Amperage Rating | 10 A |
| Circuit Breaker Type | QCR |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Rear |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Options | Non-interchangeable |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS2240239 |
|---|---|
| MPN | QCR1010 |
| Alternate Part # | 8889C18G14 |
| UPC/EAN | 786679052907 |











