Eaton QCR2050
SKU: CS4976845MPN: QCR2050Alternate Part #: 8889C19G09UPC/EAN: 786679144428
Eaton QCR thermal magnetic circuit breaker





$56.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag Type QCR ½-inch Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker,Industrial circuit breaker,50 A,10 kAIC,Two-pole,120/240 V,Thermal-magnetic,Cable-in/cable-out,QCR,Fixed
Attributes
| Amperage Rating | 50 A |
| Circuit Breaker Type | QCR |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Rear |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Terminals | Fixed |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4976845 |
|---|---|
| MPN | QCR2050 |
| Alternate Part # | 8889C19G09 |
| UPC/EAN | 786679144428 |









