Eaton QCR2015
SKU: CS2240262MPN: QCR2015Alternate Part #: 8889C19G02UPC/EAN: 786679473559
Eaton QCR thermal magnetic circuit breaker





$56.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag Type QCR ½-inch Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker,Industrial circuit breaker,15 A,10 kAIC,Two-pole,120/240 V,Thermal-magnetic,Cable-in/cable-out,QCR,Fixed
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Circuit Breaker Type | QCR |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Rear |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Terminals | Fixed |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS2240262 |
|---|---|
| MPN | QCR2015 |
| Alternate Part # | 8889C19G02 |
| UPC/EAN | 786679473559 |










