Eaton QCR2030P
SKU: CS4976837MPN: QCR2030PAlternate Part #: 7803C64G05UPC/EAN: 782114138670
Eaton QCR thermal magnetic circuit breaker





$97.42
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag Type QCR ½-inch Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker,Industrial circuit breaker,Rear mounting,30 A,10 kAIC,Two-pole,120/240 V,Thermal-magnetic,Cable-in/cable-out,QCR,Quick connect terminals
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Rear mounting |
| Circuit Breaker Type | QCR |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Rear |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Special Features | Quick Connect Terminals |
| Terminals | Quick connect |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4976837 |
|---|---|
| MPN | QCR2030P |
| Alternate Part # | 7803C64G05 |
| UPC/EAN | 782114138670 |







