Eaton QCR2020X75
SKU: CS4976827MPN: QCR2020X75Alternate Part #: 66C1019G16UPC/EAN: 782114282786
Eaton QCR thermal magnetic circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Quicklag Type QCR ½-inch Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker,Industrial circuit breaker,Tray Pack - 75,Rear mounting,20 A,10 kAIC,Two-pole,120/240 V,Thermal-magnetic,Cable-in/cable-out,QCR
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Rear mounting |
| Circuit Breaker Type | QCR |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Rear |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Special Features | Tray Pack - 75 |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4976827 |
|---|---|
| MPN | QCR2020X75 |
| Alternate Part # | 66C1019G16 |
| UPC/EAN | 782114282786 |









