Eaton QCRH1020
SKU: CS4976787MPN: QCRH1020Alternate Part #: 8889C18G28UPC/EAN: 786679053010
Eaton QCR thermal magnetic circuit breaker





$76.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag Type QCRH Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker,Industrial circuit breaker,20 A,22 kAIC,Single-pole,120/240 V,Thermal-magnetic,Cable-in/cable-out,QCRH,Non-interchangeable
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Type | QCRH |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 22 kAIC |
| Mounting Method | Rear |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Options | Non-interchangeable |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4976787 |
|---|---|
| MPN | QCRH1020 |
| Alternate Part # | 8889C18G28 |
| UPC/EAN | 786679053010 |







