Eaton QCRH1015
SKU: CS4976785MPN: QCRH1015Alternate Part #: 8889C18G27UPC/EAN: 786679053003
Eaton QCR thermal magnetic circuit breaker





$76.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag Type QCRH Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker,Industrial circuit breaker,15 A,22 kAIC,Single-pole,120/240 V,Thermal-magnetic,Cable-in/cable-out,QCRH,Non-interchangeable
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Circuit Breaker Type | QCRH |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 22 kAIC |
| Mounting Method | Rear |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Options | Non-interchangeable |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4976785 |
|---|---|
| MPN | QCRH1015 |
| Alternate Part # | 8889C18G27 |
| UPC/EAN | 786679053003 |







