Eaton QCHW2020V
SKU: CS4976713MPN: QCHW2020VUPC/EAN: 782116995943
Eaton QC thermal magnetic circuit breaker





$178.38
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag Type QCHW Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker,Industrial circuit breaker,50° C Calibration,20 A,22 kAIC,Two-pole,120/240 V,Thermal-magnetic,Cable-in/cable-out,QCHW
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Type | QCHW |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 22 kAIC |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Special Features | 50° C Calibration |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4976713 |
|---|---|
| MPN | QCHW2020V |
| UPC/EAN | 782116995943 |









