Eaton QA4033N4805
SKU: CS4976329MPN: QA4033N4805Alternate Part #: PQ403NF5UPC/EAN: 782116948185
Eaton pringle bolted pressure switch

$18,940.11
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch, Manual bolted pressure contact switch, 4000A, 1NO-1NC, Non-fusible, 480V, NEMA ⅓R/4/12, Three-pole, Three-wire
Attributes
| Amperage Rating | 4000A |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Fuse Configuration | Non-fusible |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Non-fusible |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976329 |
|---|---|
| MPN | QA4033N4805 |
| Alternate Part # | PQ403NF5 |
| UPC/EAN | 782116948185 |
