Eaton QA4033N480K14
SKU: CS4976326MPN: QA4033N480K14Alternate Part #: PQ403NFK14UPC/EAN: 782116948116
Eaton pringle bolted pressure switch

$19,954.86
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch, Interlock, Manual bolted pressure contact switch, 4000A, 3NO-3NC, Non-fusible, 480V, NEMA ⅓R/4/12, Three-pole, Three-wire
Attributes
| Amperage Rating | 4000A |
| Contact Configuration | 3 NO-3 NC |
| Fuse Configuration | Non-fusible |
| Interlock | Key interlock provision |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Non-fusible |
| Special Features | Interlock |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976326 |
|---|---|
| MPN | QA4033N480K14 |
| Alternate Part # | PQ403NFK14 |
| UPC/EAN | 782116948116 |
